Archetypy lidí, které potkáte u watercooleru

Pracujete-li v kanceláři, kde máte nainstalovaný automat na vodu, jistě se v tomto článku najdete. Často se stává, že cestou k výdejníku narazíte na některého ze svých kolegů. V těchto chvílích nastává prostor pro tzv. „small talk“. Ať už je nucený nebo přirozený, je těžké se mu vyhnout.  

Kolik svých kolegů poznáte v následujících archetypech? 

Křikloun je někdo, kdo konverzaci začne přihlouplými historkami z kanceláře a u toho se nahlas směje vlastním vtipům. Dobře se pozná podle toho, že dialog je z velké většiny jednostranný. Přes to všechno je křikloun přátelský a v kolektivu dá se říci oblíbený. Stejně tak je dobrý ve svém zaměstnání. Nicméně setkání jeden na jednoho je, byť jen u watercooleru, celkem vyčerpávající. Doporučujeme proto konfrontovat spíše ve větší skupině.

Veterán je ve všech směrech absolutní třída. To, jak se obléká a také to, jak mluví se všemi kolegy – jakoby právě oni byli tou nejdůležitější osobou na světě. Firmě odezval podstatou část svého produktivního života a zdá se, že pro každý den má novou zábavnou historku ze svého „mládí“. Je jako váš děda, se kterým si na verandě dáváte čaj ale také ten, se kterým řešíte všechno od plánů na víkend po dnešní špatné počasí.

Neurotik si rád stěžuje na všechno kolem – zejména mu naskakuje žíla, když začne mluvit o dnešních pracovních povinnostech. To freneticky střídá s osobními problémy a také tím, co zrovna viděl ve včerejších večerních zprávách (zejména se zastavuje u politických témat). Jakmile vidíte, že se neurotik blíží k automatu, rychle utíkejte. Pokud se plán útěku nevydaří, zkuste na něj jeho vlastní medicínu. Doporučujeme zejména zmínit projekt, na kterém právě pracujete.

Ego maniak spojuje dohromady všechny negativní vlastnosti ostatních archetypů. Pravděpodobně nezná vaše jméno a vůbec ho nezajímá, co právě říkáte. Pokud by měl tu možnost, nerozpakoval by se vás propustit a celkově je nepříjemné být v jeho blízkosti. Raději se k němu nepřibližujte. A pokud je srážka nevyhnutelná, snažte se být nenápadní.