Jak může pomoci filtr na vodu?
Domácí filtry, stejně jako samotnou kohoutkovou vodu, provází mnoho mýtů. Co všechno odfiltrují? Odfiltrují i zdravé minerály? Nevytváří destilovanou vodu? Není filtrovaná voda naopak spíše závadná? Všechny tyto domněnky a mnoho dalších mají ve finále pouze matoucí účinek. Pojďme si tedy srovnat fakta.
Začněme základní otázkou. Proč bychom si vlastně filtry na vodu měli pořizovat? Překvapivě je na to velmi jednoduchá odpověď! Kohoutková voda pochází ve velké většině případů z povrchových vodních zdrojů. Tam přirozeně přichází do kontaktu s mnoha nečistotami, mezi které patří i nebezpečné toxické látky. Do vody je pak následně nejenom kvůli těmto vlivům dávkován chlór. Zabraňuje totiž i šíření chorob přenosných vodou. Mezi ty patří například cholera, úplavice, hepatitida A, dětská obrna či břišní tyfus. Jak vidíte, tato chlorová desinfekce je naprosto nezbytná a velmi důležitá.
Účinky chloru
Každá mince má však svůj rub a líc. V tomto případě to jsou „vedlejší“ vlastnosti chloru. A to především skutečnost, že voda chloru obecně svědčí. Velmi dlouho v ní proto vydrží ve stabilním složení a objevit se může dokonce až ve vaší sklenici. Poznáte to velmi snadno. Voda bude mít celkově nevábnou vůni a zrovna tak nepříjemnou chuť. Nezpůsobuje to ovšem pouze samotný chlor. Děje se to především působením jeho sloučenin s ostatními látkami, které voda obecně obsahuje. Tyto sloučeniny jsou tzv. zdraví neprospěšné látky.
Co filtry vlastně dělají?
Toto je vyčerpávající, ale vlastně velmi jednoduchá odpověď na základní otázku - kvalitní filtr si se zdraví škodlivými látkami zkrátka poradí. Ale co konkrétně vlastně dělá? Vodovodní filtry vodu zbavují přechodné tvrdosti, odstraňují nežádoucí nečistoty – zmiňovaný chlor (až 92%), olovo, pesticidy, trihalogenmethany (deriváty methanu), dusičnany i průmyslová rozpouštědla. Také zachycují písek a ostatní pevné částice. Profiltrovanou vodu poznáte na první pohled. A samozřejmě také podle chuti a vůně.
Co se stane se zdravými minerály?
Kohoutková voda sama o sobě ovšem obsahuje i rozpuštěné minerální látky a mnoho dalších, které jsou našemu organismu naopak prospěšné. Mezi ty nejvýznamnější patří vápník, hořčík, fluoridy a křemík. Mýty nám říkají, že filtr zbaví vodu i těchto látek. To ovšem není pravda! Skutečně kvalitní zařízení by hladinu minerálních a biogenních látek negativně ovlivnit nemělo. Na trhu ale samozřejmě existují i velmi nekvalitní filtry, které vodu zbaví všeho a udělají z ní téměř vodu destilovanou. To samozřejmě není nic dobrého a dlouhodobě může mít negativní vliv na naše zdraví.
Správně filtrovaná voda tedy rozhodně není nic, čeho bychom se měli obávat. Naopak! Pořízení kvalitního filtru je skvělou investicí do budoucna. Voda bude mít lahodnou chuť i vůni a bude obsahovat jen skutečně to, co má. Nic víc, nic míň!